proč mám radši mrkve, nežli jabka

11. února 2015 v 10:00 | LeaSar |  Postřehy a úvahy
Koně máme rádi. A chceme, aby i kůň měl rád nás. Nebo jak správně říci dle příruček, rad trenérů a dalších profesionálů: aby nás kůň respektoval. V rámci naší snahy o získání tohoto respektu se využívá i forma odměňování za dobře dovedenou práci v podobě pamlsků.

Tedy tak by to samozřejmě mělo být, ale každej ten 'levej' koňák svému koni dopřeje tyhle pamlsky mnohem častěji, i když vlastně koník nic neudělal, jen se tváří mile a nebo je v papírech s jeho jménem napsané naše jméno. Ať už je to jakkoliv, tak mezi tradiční, zdravé a pro koně vhodné pochoutky se nejčastěji řadí jablka, mrkve a suchý chléb a rohlíky.

No... je to už hódně dlouho, co jsem naposledy nějakému koni dala rohlík ,nebo chléb. Zato velice často koním kupuji mrkve a jablka. Tedy, teď už spíš jen mrkev. Protože jsem se po dlouhodobém uvažování rozhodla preferovat jen tuto zeleninu nad sladkými jablíčky.

Proč že mám tedy radši mrkve než-li jablka? Z mnoha důvodů:


1. Množství: Zatímco při nákupu jablek dá člověk do pytlíčku dvě nebo tři, už má na váze v obchodě kilo. I když se nakrájí na šestiny, bude to stále velikostně i množstevně méně, než kilo mrkví.

2. Cena: Bohužel, nejsem z míst, kde se běžně vyskytují volné jabloňové pláně poseté jablky, a věřím, že jiní to maj taktéž tak. Tedy kupovaná jablka jsou většinou dražší, než mrkev. Kilo jablek se pohybuje v rámci cca 20 korun za kilo, zatímco mrkev, té se povětšinou dá koupit kilo za nějakých patnáct korun. A navíc je to dodatek k důvodu číslo jedna.

3. Skladnost: Maličká jablíčka jsou fajn, ale ne vždy je seženeme. Zato mrkev se přeci jenom mnohem snáze nasouká do kapsy než jablko průměrné velikosti. Mrkve se také mohou dát do různých typů krabiček, a díky jejich podlouhlému tvaru se jich vejde několik vedle sebe, a ještě můžeme udělat druhé patro.

4. Dělení: Když máme velké jablko, musíme ho krájet na malé kousky, k tomu potřebujeme minimálně nůž, a ti, co mají obě ruce levý, ti potřebují pro jistotu i krájecí prkénko, protože jen tak na ruce jablko nerozkrájí. Mrkev tedy i tentokrát vyhrává na celé čáře, ta se zkrátka rozlomí na dva, nebo tři kusy, při nejhorším si pomůžeme a odkousnem ji zuby.

5. Podávání: Nikdy jsem se pořádně nenaučila koně krmit z ruky. Samozřejmě že princip chápu, natáhnout ruku s pamlskem a prsty mít rovné a u sebe. Ale ten kůň tenhle princip většinou nechápe a tak už se mi stalo, že jsem musela jen tak tak ucuknout. Dlouhá mrkev vyřeší každý problém, mezi rukou a hubou je prostě mrkev.

6. Čistota: Je víc pravděpodobné, že vás váš kůň oslintá a ožižlá víc při podání jablka. Jablko je sladké a má plno šťávy. Z mrkve zkrátka není tolik sladké šťávy míchané se slinami, a navíc díky výhodě č. 5. je i menší pravděpodobnost kontaktu ruky s koňskou hubou.

Co vám budu říkat, já mám jablka ráda, o tom žádná. Taková odrůda Red Chief, na tu žádný jiný jablko nemá, ale u koní už jsem se naučila, že chci-li přeci jen vypadat trochu víc jako člověk, je třeba něco obětovat. A proto moje klisna častěji v puse bude chroupat mrkev, než to jablko.

Ale stejnak pochybuju, že by jí to nějak výrazně vadilo.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama