Svět z plastu

3. března 2015 v 13:33 | LeaSar |  Téma týdne
Čekám na den, kdy téma týdne nebudu moci zahrnout do tohoto "koňácky" zaměřeného blogu. Zatím se to ještě nestalo.
Svět z plastu nahrává velkým úvahám o tom, jestli lze bez něj žít, zda je závadný či nezávadný, vhodný či nevhodný.
V rámci zaměření svého blogu se chci zaměřit právě na tuto oblast využívání plastů. A jak velkou roli hraje.


Plast, velký pomocník a nepřítel lidí. Plast je věčný, nerozpadá se, nenarušuje jej zub času. Dle všeho má životnost cca 2000 let. Děsivá a zároveň přijemná představa.
A tím jsme si raději odbyli všeobecnou část, protože o znečištění plastů a vlastní "plastový kontinent" kterej se nám formuje uprostřed pacifiku... to by bylo na nějakejch sedm knížek (a 8 filmů) a stejně by lidé řešili, že toho bylo mál oa chtěj další.
Kdepak, šupnem si to rovnou ke koním. Plast totiž mezi věcmi na koně najdeme 100% kdykoliv.
Plast je totiž opravdu skvělý pomocník. Už jenom při představě, co bychom dělali bez pořádné bedny na čištění? Samozřejmě, tu lze nahradit za látkovou brašnu na čištění, která je vzhlednější a má v sobě víst místa. Já ale dávám přednost pevné bedně, která se dá prdnout klidně i dso bahna a nemusím hledat kde tašku pověsit, položit, aby se nezašpinila, navíc si drží svůj tvar a přijde mi, že je zkrátka čistotnější. (Nemluvě o faktu, že syntetický materiál, ze kterého je látka na takovou brašnu vyráběna, obsahuje plast).
Dobrá, jedeme dál, hřbílka a kartáče. Gumové hřbílko snad nemusím ani říkat, žeje z plastu. Takové hřbílko je podle mého tím nejlepším vynálezem. Není tak tvrdé jako hřbílka kovová (nebo z tvrdého plastu) a navíc fungují jako masážní strojek pro koně (mnoho jezdců hřebelcování v letníéch dnech, kdy kůň není od bahna zcela vypustí a koně jen přejedou kartáčem, což ale není vůbec dobré, promasírovat koně, hlavně v místě podbřišníku a na zádech kde bude sedlo je to nejlepší, co mu můžete udělat!). Nebo třeba Rejžák, v mé výbavě mám plastový z plastových vláken. Skvělá pomůcka.
Kartáče, hřebeny... já mám teda hřeben kovový, ale kartáč, to je plast jak vyšitej.
A můžeme pokračovat. V čem máme například desinfekci, spreje proti mouchám.
Plast je skvělý pomocník. Je levný, snadno dostupný, a často mnohem praktičtější. Co se beden a jiných nádob včetně flašek apod. týká, jsou prakticky nerozbitné, při běžném zacházení.
Je samozřejmé, že to neplatí u všeho, taková životnost plastové kostry sedla je mnohem kratší než u kostry dřevěné (ta je skoro věčná), roli zde ovšem hrají finance. Sedlo na plastové kostře má výrazně odlišnou cenu, než jeho dřevěný bratříček, a víceméně je to dobrá investice například pro obsedání maldých koní, nebo do provozních jízdáren.
Nemenší výhodu hraje plast například i ve třmenech. Samozřejmě, ty základní kovové třmeny již v bazaru seženete cenově kolem stokoruny. I já uvažovala o takových třmenech. Nakonec jsem názor změnila. Budu pořizovat třmeny širokonášlapné, a ano, plastové. Nevím jak dlouho vydrží, ale kvůli pozitivnímu hodnocení jezdců jsem ochotna investovat 500 kč místo původně zamýšlených dvou stovek. Ale mohla bych dopadnout i hůř, širokonášlapné kovové totiž zpravidla pod 800,- kč nejdou, spíš naopak, 1500,- - 2500,- je běžná cena takových třmenů.
Velký boom zažívají i plastová udidla, chrániče nohou koní jsou také povětšinou z plastu.
Plastové výrobky jsou všude kolem nás. I nylonové popruhy jsou z plastové syntetického vlákna. když jsem se rozhodovala jaké třmenové řemeny pořídit, rozhodla jsem se pro nylon. Má sice životnost cca rok, ale nidky se nevytahá jako levnější kožené řemeny.
Plast je velká budoucnost, nemůže nahradit vše, to nikdy, ale nabízí neskonale mnoho možností. Například já teď z prázných plastových lahví budu vyrábět kavalety na překážku :D.
Ale přesto nezapomeňte... až budete uklízet a zbavovat se neptořebných věcí... Třiďte odpad.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama