Dostihy a Sázky- hra co mi nebyla souzena

10. listopadu 2016 v 10:30 | LeaSar |  Příběhy ze života
Zdravím všechny u nového článku na blogu Equus Universe, dnes se budu věnovat klasické české hře, založené na principech Monopoly.

Dostihy a Sázky, kdo by je neznal? Originální česká hra, která je na našem trhu už 32 let. To je doopravdy úctyhodná doba, a tato hra dnes spojuje celé generace lidí.
I když se za tu dobu vytvořily Dostihy a Sázky 2 a Dostihy a Sázky Junior, originální hra vždy zůstane nesmrtelnou klasikou.


Kdo by si ještě dnes nepamatoval, jak ho ostatní hráči ždímali, shcválně mu skoupili posledního koně ve stáji, a do toho všeho tam byly nepředvídatelné kartičky.
Poprvé jsem na tuto hru narazila jako velice malá. Bohužel byla obsahem "Krabice všeho", taková ta krabice se staré skříni obsahující chybějící puzzle a části her, kterým už dávno chybí figurky, kartičky, kostky a prostě všechno.
Takže hádáte správně, že s jedním dílem skládací hrací desky a pár papírovými penízky se asi dostihy a sázky hrát nedají.
Podruhé jsem na ně narazila v domě kamarádky mých sestřenic. Ačkoliv jsme začaly hrát, skončilo se mnohem dřív než se hra dohrála.
Popravdě jsem na tu hru měla vždy velikou smůlu. Ve škole jsem se dívala, jak se hra hrála, ale se mnou nikdo hrát nechtěl. Respektive mě hrát nikdy nepustili. A tak jsem se pokaždé dívala, jak ji ostatní hrají, a dívala se na jednoduché kresby koní, se zvučnými jmény dostihových závodníků. Napoli, Lukava, Gavora...
Osobně jsem nejvíce obdivovala skupinu koní z růžové stáje.
K jedněm vánocům jsem dostala jako dárek Dostihy a Sázky 2, naneštěstí pro mě jsem obdivovala realistické kresby koní natolik, že jsem si je sebou tahala všude, a nakonec je kvůli tomu ztratila. Jsem neskutečná!
Ale původní hra mi byla stále vzdálená. Jednak, jelikož jsem měla druhý díl, a navíc jsem ztatila kartičky, takže mi ji nechtěli koupit, a navíc i ten druhý díl se mnou nikdo nechtěl hrát.
A přišel rozmach éry počítačů, počítačových her a internetu. A právě tenkrát jsem skutečně získala možnost zahrát si Dostihy a Sázky. Tato hra totiž byla předělaná do počítačové podoby, a já si tak mohla zahrát alespoň s počítačem- a ten šmejd skoro pokaždý vyhrál... parchant!
Tuhle, pro mě srdcovou hru, kterou jsem nikdy nehrála, jsem nakonec měla šanci si zahrát alespoň jednou. Když ji přivezla dcera otcovy přítelkyně, a všichni jsme si ji společně zahráli. A já vyhrála. A tak končí moje záležitost s hrou Dostihy a Sázky.

Já celkově již stolní hry nehraji. Nejvíc jsem si zvládla zahrát stolní hry v lednu 2014 na PragoFFestu. A stejnak jsme nakonec celá naše parta skončila u karetní jednoduché hry zvané DUCH... Opijte se a zahrajte si ji! Lítaly kartičky, lítaly figurky a dokonce i tekla krev :D.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Soňa K. Photography Soňa K. Photography | E-mail | Web | 10. listopadu 2016 v 15:22 | Reagovat

Sázky a dostihy je super hra ^^ Máme doma hodně moc starou tuhle deskovou hru a naštěstí tam nic nechybí :D Jen návod na hru, ale to se přežije :D Já ji hraju se sestřenicí a minule jsme to hrály tak, že mi dlužila, takže dávno měla hra skončit, ale my pokračovaly tak dlouho, než se dostala do dluhu 130 tisíc :D Pak jsme to raději zabalily :D

2 Janča Janča | Web | 16. listopadu 2016 v 20:47 | Reagovat

Jej tak dostihy a sázky máme doma, docela staré, ale docela zachovalé. Jediné co se rozpadá je krabice, ve které jsou uložené. :)
Vím že jsme to hrála hodně krát a někdy i několik dnů, protože se to prostě táhlo. :D
Nejvíce mám ráda koně z oranžové? stáje, kde byl kůň jménem Tara. :)
Jinak na Pragoffest bych někdy ráda jela. :D

3 ┼Nemessis mor Morticie ┼ ┼Nemessis mor Morticie ┼ | Web | 13. ledna 2017 v 19:35 | Reagovat

mne nikdy nešli :-D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama