Nechejme se překvapit

4. listopadu 2016 v 22:26 | LeaSar |  Téma týdne
Zdravím všechny u nového článku na blogu Equus Universe, tentokrát úvahový článek na Téma Týdne.
Pro téma "Kdyby se dějiny odehrály jinak" jsem si vybrala zamyšlení a úvahu nad názory dnešních lidí ohledně křížení koní v rámci plemen, a historii vývoje koní.


Když se rozhořel zájem o staronové, líbivé plemeno Barock Pinto, jehož plemennou knihu otevřeli v Holandsku pro všechny Fríské klisny a klisny flekatého zbarvení s cílem vytvoření strakatého koně barokního typu, v Čechách to započalo absolutní erupci názorů a postojů k tomuto plemenu.
Většina konzervativců prohlásila, že je to prznění, že fríský kůň se nesmí křížit, a že se tím vlastně jen dočkáme nevhodných směsek.
Tento názor mě poněkud zaráží, neboť, když se to tak vezme, v dnešní době je každé plemeno tak trochu míšenec všeho, a u mnoha koní lze dohledat původy přes teplokrevné koně až k plnokrevníkům.
Ale z nějakého důvodu toto staré šlechtění nikomu nevadí, jako by to staré bylo jediné správné, ale to nové je špatné, a mělo by se zakázat.
Právě to mě dovádí k úvahám o tom, jak by asi vypadali dnešní koně, kdyby tenkrát v době šlechtění Andaluských koní, a šlechtění Fríských koní, Starokladrubských, Anglických Plnokrevníků, a dalších světoznámých plemen, měli lidé tak extrémistické názory ohledně šlechtění, jako je mají dnes.
Výběr plemen by byl asi velice omezený. Jedinou výhodou by byla stálá existence dnes již vymřelého plemene Tarpan, měli bychom huculy, fjordy, Achal-Teke, Araby, ale museli bychom zapomenout na všechny koně šlechtěné. Teplokrevníci? Ti by neexistovali. Plnokrevbníci? Neexistovali. Lipicáni, Quarter horse, Paint horse, Appaloosa, všechna americká plemena by vůbec neměla šanci vzniknout. Protože křížení různých plemen je 'prznění'.
Jasně, že je to hloupost, tuto námitku většina odpůrců dnešních nových plemen odmítne jako nesmyslnou, protože tenkrát to přece bylo šlechtění, nikoli křížení.
Kdyby se dějiny odehrály jinak, přišli bychom o celou škálu plemen koní. Indiáni kmene Nez Perce přeci také nebyli žádní zkušení mnoholetí chovatelé koní, a přitom dnes je plemeno Appaloosa celosvětově známé, a z koně, který by se spíše mohl nazývat Pony, se stal univerzální společník do westernu i do anglie, Umí dobytkářskou práci, drezúru a dokonce existuje parkurová linie jejíž nejlepší chovné kousky mají výkonnost TT.
Tak proč dnes zavrhovat nová plemena? Protože první potomci nebudou okamžitě koně stoprocentního rámce? Protože musíme žít ve škatulkách co je správné a co ne?
Právě dnes existuje mnoho otevřených knih nových plemen. Barokní pinto ostatně není jediným strakatým plemenem. Z Americké mormonské komunity se až k našim končinám dostalo povědomí o plemeni Nash (North American Spotted Haflinger). Kříženci American Paint Horse a Haflinga. Dnes existují první generace těchto spojení, a v Americe již předvádějí svou výkonnost velice kvalitní kusy tohoto prozatím ne příliš známého a prakticky neuznaného plemene.

Dokonce i Sára je míšenkou mnoha plemen. Od Polských teplorkevníků, přes plnokrevníky, po plemeno Gidran, což je plemeno vzniklé křížením španělských Pura Raza Espaňola s Plnokrevníky.
Po své prababičce z matčiny strany bohužel původ chybí. Ale s největší pravděpodobností tam mimo jiné bude i Starokladrubský kůň, kterého v ní tipuje mnoho chovatelů.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama